Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

"Wybrani" - C.J. Daugherty

Książka „Wybrani” opowiada o losach Allie, której świat legł w gruzach kiedy jej ukochany brat zaginął. Rodzice nie widząc innego wyjścia wysłali dziewczynę do szkoły z  internatem. Akademia Cimmeria nie jest zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a większość uczniów to bogate dzieci wpływowych rodziców. Jest jeszcze tajemnicza nocna szkoła. Gdy jedna z uczennic zostaje zamordowana Allie jest pewna, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Na jej drodze staje dwóch chłopców. Czy to właśnie z nimi Allie odkryje tajemnice szkoły? Przekonasz się sam, jeśli zdecydujesz się zajrzeć do tej książki. Zapewniam, że ani na moment nie będziesz mógł oderwać się od zawartych tam fascynujących przygód.

Kitsune

 

"Szary " - Elżieta Szybowska

Książkę „Szary” napisała Elżbieta Szybowska mało znana pisarka, a szkoda bo pisze moim zdaniem bardzo ciekawie. Wracając do książki jest ona inna, bo opowiada o losach więźnia Stutthofu , członka Szarych Szeregów, harcerza, opowiada o Wernerze Feliksie Rzeźnikowskim.

Jak mówi jego córka Krystyna Rzeźnikowka-Kowalke : ,,Już jako 8 letnie dziecko, nie mogłam zrozumieć, dlaczego każdego wieczoru była na nocnym stoliku kromka suchego chleba i szklanka czarnej kawy, której nie wolno było nikomu ruszyć". Jest to dowód tego jak wstrząsające przeżycia Werner przeżył w tym obozie.

Wszystko zaczyna się od opisu jego dzieciństwa, zdobywanych osiągnięć i jego pierwszej pracy. Po wybuchu wojny jest opis jego wstąpienia do Szarych Szeregów oraz paru innych ciekawych rzeczy których nie zamierzam zdradzać. Później po pewnym incydencie zostaje skazany i zostaje wysłany do KL Stutthof (obozu koncentracyjnego leżącego na pomorzu pomiędzy wsiami Stęgna i Stutowo).Tam dzieje się główna akcja książki, czyli mówiąc po krótce walka o życie.

Polecam książkę osobom, które interesują się II wojną światową oraz holokaustem. Myślę że ciekawa będzie również dla osób, które chciałyby zgłębić swoją wiedze na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Ponieważ książka oparta jest na faktach, emocje które towarzyszą bohaterowi przenoszą się na czytelnika do rzeczywistości II wojny światowej. Czasami trzeba się ,,zatrzymać” i spojrzeć w tył , jak kiedyś nasi przodkowie walczyli o naszą wolność, jak wiele ich to kosztowało i co robić, aby się to więcej nie powtórzyło, żebyśmy nie musieli ponownie przez to przechodzić. Zachęcam do przeczytania tej książki wszystkie młode osoby, ponieważ musimy być świadomi i uświadamiać innych o naszej historii. Niedawno Jan Tomasz Gross oskarżył Polaków o to, że zabili więcej Żydów niż Niemcy, dzięki takim lekturom jak Szary, możemy skutecznie przeciwstawiać się takim przekłamaniom historii. Poznajemy odwagę naszych rodaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów przed Niemcami, ukrywali ich, przynosili jedzenie. .

,,Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Prymas Stefan Wyszyński

Marek

"Posępna litość" - Robin LaFevers

Robin LaFevers to amerykańska pisarka, która już w wieku 8 lat po przeczytaniu  Opowieści z Narnii  C. S. Lewisa, wiedziała że będzie się utrzymywać z pisarstwa. Interesuje się historią, stąd powieści fantasy osadzone w czasach  średniowiecza.

Posępna litość to pierwsza część trylogii pt. Jego nadobna zabójczyni, na którą muszę się przyznać, czekałam od bardzo, bardzo dawna. Gdy tylko ją wypożyczyłam, nie mogłam się powstrzymać i porzuciłam wcześniej zaczętą książkę, wciągnęłam się w nią od razu. Już dawno nie natrafiłam na powieść tak dobrą, by zarwać noc. Aby takową być, moim skromnym zdaniem, musi spełniać kilka warunków:

  1. Musi w takiej historii być kobieta, która umie walczyć mieczem, sztyletem, czy inną maszyną śmierci (nie ma to jak brak dyskryminacji płciowej),
  2. Oczywiście wątek miłosny, który do końca, że tak napiszę, trzyma w niepewności,
  3. Jakieś nadprzyrodzone bóstwo, itp. ( w końcu mowa tu o powieściach fantasy),
  4. Prawdziwa przyjaźń, która sprawdza się w trudnych momentach,
  5. Dreszczyk emocji z Happy Endem.

Teraz niestety czeka mnie okres wyczekiwania na zakup następnej części oraz premiery finału cyklu, będę czekała z niecierpliwością ;c
 Gorąco polecam tę książkę, bo jest naprawdę warta całkowitego zatracenia się w jej treści!
 

Miłego czytania,

BonnibelBubblegum
 

„Wyrzutki" - John Flanagan

Jest to pierwsza część serii "Drużyna" sławnego autora, który zadebiutował powieściami z serii "Zwiadowcy"

Młody Hal Mikkelson jest synem kobiety pochodzącej z Araluenu i zmarłego wojownika skandyjskiego. Wiedzie bardzo trudne życie, bo mimo iż od urodzenia jego ojczyzną jest Skandia na co dzień spotyka się z wieloma docinkami na temat jego pochodzenia. Hal ma szesnaście lat, a skandyjskim zwyczajem każdy młodzieniec w tym wieku ma przystąpić do treningu drużyn, polegającym na zdobywaniu doświadczenia w dziedzinie walki i żeglugi. W tym zadaniu nie pomaga mu fakt że razem z paroma niechcianymi (przez innych kapitanów) chłopakami, trafił do drużyny jakby się mogło wydawać przegranych. Z czasem życie postawi chłopców przed trudnym zadaniem, podczas którego będzie trzeba przestać być dzieckiem i w końcu dorosnąć.

Bardzo ciekawa książka opowiadająca o przyjaźni i sile, bo nawet jeśli jesteśmy uważani za przegranych, możemy się podnieść i pokazać ile naprawdę jesteśmy warci.

Gorąco polecam! :)

Daenerys

„Żegnaj, Jaśmino” – Ewa Barańska

Jaśmina to dobra, grzeczna córeczka swoich rodziców, którzy mocno ją kochają i obdarzają wszystkim, co najlepsze, chroniąc  przed wszelkim złem tego świata. Dziewczyna chce być na topie i pokazać wszystkim, jak dobrze się bawi używając narkotyków. Jednak nie chce popaść w nałóg. Myśli, że wszystko ma pod kontrolą. W szkole chce zaimponować Łukaszowi i zaczyna się bardziej uczyć. Gdy w końcu zwraca na nią uwagę, ona cały czas imprezuje. Podczas wyjazdu z koleżankami z klasy na wakacje na biwak, zgwałcono ją. Akurat w tym samym dniu dowiedziała się o śmierci dziadka, gdy przyjechał po nią Klaudiusz- przyjaciel z dzieciństwa. Dziewczyna załamana i upokorzona wraca do domu.

– Co się z nią stanie po życiowej porażce?

Odpowiedź znajdziecie podczas czytania tej książki.

Wioletta

 

"Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins

Jest to pierwszy tom trzyczęściowego cyklu, który od wielu tygodni utrzymuje się na liście bestsellerów "The New York Times".

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...

Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.

Po przeczytaniu pierwszego tomu chciałam od razu sięgnąć po drugi, ponieważ ta książka uzależnia.

Polecam ją wszystkim!!!

Aneta

"Z kim płaczą gwiazdy" – Ewa Barańska

Książka napisana przez ulubioną autorkę młodzieży- Ewę Barańską. Opowiada wakacyjną historię dwóch serc, która jak na początku wydaje się szczęśliwą do momentu kiedy zdarza się nieszczęśliwy wypadek… Miłość Weroniki i Michała zaczyna się nad jeziorem, gdzie spotykają się po raz pierwszy. Na ich wspólnym pierwszym wyjeździe dochodzi do wypadku. Chłopak skacząc do wody na główkę, łamie kręgosłup. Odtąd los młodych zakochanych staje pod znakiem zapytania.

Czy Weronika mimo niepełnosprawności Michała zdecyduje się na dalsze życie razem?

                                                               Sami się dowiedzcie!

Wioletta

 

"Magda.doc" - Marta Fox

Książkę ,,Magda.doc’’ napisała polska pisarka Marta Fox. Opowiada ona o osiemnastoletniej Magdzie, która zapisuje swoje myśli i odczucia na komputerze Dżordżu. Zwykła, bardzo inteligentna nastolatka. Rówieśnicy uważają ją za cnotkę, nauczyciele za poważna i odpowiedzialną osobę. Dziewczyna po stracie ojca została sama, gdyż z matką nie może się dogadać. Jednak w jej życiu pojawia się ktoś, kto pomaga sprawić, że dziewczyna jest szczęśliwsza. Magda bardzo szybko zakochuje się w Łukaszu. Po pewnym czasie okazuje się że nastolatka jest w ciąży. Czy Magda zdoła powiedzieć o tym Łukaszowi? Czy urodzi dziecko? Przekonacie się czytając tę książkę.

Wioletta

 

 

"Tam, gdzie śpiewają drzewa" – Laura Gallego Garcia

Tam, gdzie śpiewają drzewa to cudowna powieść  Laury Gallego pełna miłości, przyjaźni, smutku, wolności oraz... drzew. Już sama okładka zaczarowywuje, zachęca do poznania kryjącej się w niej opowieści.

Gdy poznajemy główną bohaterkę powieści, Vianna de Rocagrís jest wytworną damą z idealnym życiem - wspaniały zamek z mnóstwem służących, kochający ojciec, przystojny narzeczony.... Niestety to wszystko zostanie jej odebrane. Z pięknej damy, Vianna przeobraża się w zimną banitkę....

Niektóre momenty przypominają „Zwiadowców” Johna Flanagana. Jednak wyjątkowa atmosfera tej książki, przeznaczonej głównie dla dziewcząt sprawia, że nie można się od niej oderwać.

               Gorąco polecam!

BonnibelBubblegum

"Dziewczynka tańcząca z wiatrem" - Katarzyna Zychla

Główną bohaterką jest trzynastoletnia Aleksandra. Dziewczynka w wyniku wypadku traci możliwość chodzenia. Po powrocie ze szpitala jest załamana tym, że do końca życia będzie jeździła na wózku. Od tego momentu jej życie straciło sens. Lecz nagle pojawił się tajemniczy wiatr…

            Gorąco polecam!

 

 

Wioletta

"Pozłacana rybka" – Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska jest autorką książki pt.: "Pozłacana rybka". Główną bohaterką powieści jest czternastoletnia Alicja. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała osiem lat. Niedługo po tym, ojciec i jego nowa żona powiedzieli dziewczynce, że będzie miała rodzeństwo. Kiedy urodził się Fryderyk - jej młodszy brat - Ala z czasem polubiła zajmowanie się nim. Nazwała go jaszczurką.  Nie akceptowała jednak Klaudii - swojej macochy. Gdy miał pięć lat okazało się, że jest ciężko chory. Cały czas leżał w szpitalu. Alicji nie było wtedy w domu, ponieważ były wakacje i wyjechała na wieś do dziadków. Po powrocie była zła na rodziców, że nie powiedzieli jej o chorobie małego. Wmawiała sobie, że to wszystko jej wina, ponieważ, od kiedy się urodził, życzyła mu wszystkiego najgorszego. To jego, obarczała swoim nieszczęściem z powodu rozwodu rodziców. Zbliżyła się bardzo do Klaudii. Z dnia na dzień stan Frycka nie poprawiał się. Ala nie mogła sobie z tym poradzić. Brat coraz częściej zadawał jej pytania o śmierć, ale ona tak jak wszyscy, nie chciała o tym rozmawiać. W szpitalu poznała Zuzę, której brat niedawno zmarł. Wytłumaczyła Alicji, że musi starać się rozmawiać z bratem i odpowiadać na jego pytania, nawet te trudne, po to żeby nie przestał jej ufać. Poza chorobą Fryderyka, dziewczyna pomaga koleżance z klasy, która jest anorektyczką. Dorocie nikt nie chciał pomóc, ponieważ wszyscy uważali, że sama jest sobie winna. Inni nawet nie starali się jej zrozumieć. Czternastolatka cały swój wolny czas poświęcała bratu. Mały był coraz słabszy. Gdy lekarze pozwolili mu wrócić do domu, nie miał na to siły. Mama Alicji zdobyła kilka zaproszeń, do najlepszych onkologów w Europie. Klaudia i tata Ali ucieszyli się z tego, jednak wiedzieli, że z małym jest ciężko... Niedługo po tym Fryderyk umiera. Bohaterka przez ten czas przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania. Klaudia jest znanym reżyserem. Po śmierci synka nakręciła film o hospicjach pt.: "Rajska jabłoń". Bardzo pomogły jej w tym Ala i Zuza. Film powstał z myślą o Frycku i o wszystkich, którzy muszą przejść na tę druga stronę; jest on o miłości i odwadze. Opowiada o tych wszystkich dzieciach, które wspinają się na taką "jabłoń", po to żeby być bliżej raju, kiedy to życie na ziemi jest pełne cierpienia i bólu. Bardzo podoba mi się ta książka, ponieważ jest w niej ukazanych kilka problemów nastolatki: rozwód rodziców, choroba i śmierć kogoś bliskiego, pomoc innym.

Patrycja

„Miasto kości” Cassandra Clare

Wszystko ma swój początek tysiące lat temu. Wtedy to Anioł Razjel zmieszał swą krew z krwią ludzką, tworząc nową rasę. Nephilim. Pół ludzie, pół anioły. Zostali stworzeni do walki z Podziemnymi i przez tysiące lat świetnie spełniali swoje zadanie. Od najmłodszych lat doskonale szkoleni, przez wieki ryzykowali, a nawet tracili swoje życie dla dobra innych. Nie różnią się zbytnio od śmiertelników. Może poza tym, że posiadają znaki. Tak samo potrafią kochać i nienawidzić. Oprócz nadzwyczajnych zdolności od swojego stworzyciela otrzymali też tytułowe Dary Anioła: Lustro, Miecz oraz Kielich. Przez lata pomimo, że tracili życie, ciągle wykonywali swoje zadanie i chronili ludzi przed potworami, których istnienia nie podejrzewali. Do czasu, aż jednemu z Łowców, przestał się podobać panujący porządek. Wzniecił bunt i próbował wszystkich sobie podporządkować. Na szczęście nie udało mu się to, nawet sam poniósł śmierć. Jednak po 15 latach dzieje się najgorsze. Valentine powraca na czele swojej armii. A na dodatek Kielich ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Co wspólnego z tymi wydarzeniami ma zwykła nastolatka Clary?

Okazuje się, że jej spokojne dotąd życie diametralnie odmieni się po wizycie w pewnym nocnym klubie.

Moim zdaniem, cytat Stephanie Mayer, który miał za zadanie przyciągnąć czytelnika, tylko mnie zniechęcił. Jednak zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, czego nie żałuję. Porównuje się ją do "Zmierzchu", ale według mnie jest lepsza. Jak wszystko zawiera swoje plusy i minusy. Jednym z niewielu minusów jakie wyłapałam jest znany już schemat: Anioły – Demony - Potwory. Za to plusem jest główna bohaterka, która nie jest bezbronną dziecinką, czekającą na swojego wybawiciela. Jest młodą kobietą, która daje sobie radę zarówno z koszmarnymi demonami, jak i z nieco milszymi od nich chłopcami. Poza tym historia ta nie jest tylko o niej i miłosnych problemach, lecz zawiera wiele ciekawych drugoplanowych postaci, a akcja toczy się szybko i nie sposób się nudzić.

Polecam!

Karolina

„Crescendo” – Becca  Fitzpatrick

Książka ,, Crescendo’’ to drugi tom bestsellerowego cyklu ,,Szeptem’’, którą napisała Becca Fitrpatrick.

Nastoletnia Nora Gray i jej miłość – Patch, który jest aniołem są już oficjalnie parą. Lecz po pewnym czasie w ich związku zaczyna się dziać coś złego. Patch nie podziela tak bardzo uczuć do Nory, jak ona do niego. Poza tym Archaniołowie z niesmakiem patrzą na ich związek. Zrezygnowana Nora nie wie, co robić. Jakby tego było za mało w życiu dziewczyny pojawia się tajemnicza postać, przez którą Nora będzie miała same problemy.

- Czy da sobie radę?

- Czy sprosta trudnościom, które wyszły na jaw z przeszłości?

Wioletta

„10 minut rowerem” - Ida Pierelotkin

Opowieść o szesnastoletniej Karolinie Słomce, która nie chce spędzać wakacji w swoim mieście- wyjeżdża na wieś do ciotek.  Już pierwszego dnia spotkała tam dawnego znajomego Kazka, który jest pewnym siebie ,,łamaczem serc’’. Karolina na początku nie wierzy, że Kazek podrywa wszystkie dziewczyny, ale po pewnym czasie sama się o tym przekonuje.

- Czy dziewczyna zdoła się oprzeć urokowi niebezpiecznego Kazka?

- Czy będzie wierna swojemu chłopakowi?

- Jakie będą tego konsekwencje?

Przekonajcie się sam!

Wioletta