Get Adobe Flash player

Jesteś tutaj

Strona główna

III miejsce Klaudii Buszty z klasy II c

w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Poetyckie poszukiwania” 

Konkurs „Poetyckie poszukiwania” został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytut Prymasowski z Warszawy, aby uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski. Przedmiotem zmagań konkursowych była twórczość znaczących i wybitnych autorów, którzy w swoich utworach opiewają losy polskiego narodu, państwa i Kościoła; mówią o tym, kiedy i jak narodziło się państwo polskie, jak potoczyły się jego dzieje na przestrzeni wieków.

            Eliminacje konkursu odbyły się w dniach 5 – 6 marca we Franciszkańskim Ośrodku Kultury w Leżajsku. W grupie uczniów szkół podstawowych rywalizowało ze sobą 17 uczestników, tak samo liczna była również grupa recytatorów z gimnazjów. Pięciu najlepszych gimnazjalistów wyłonionych przez jury (przewodniczącą – panią Agnieszkę Celedę – teatrologa, dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP oraz członków – pana Tadeusza Jadama – wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, polonistę i panią Bożenę Zygmunt – polonistę, bibliotekarza) wystąpiło w finale konkursu. Wśród finalistów znalazła się także nasza uczennica – Klaudia Buszta, która zaprezentowała trudny utwór autorstwa Jana Pawła II pt. „A gdy przyszedł Dawid do ziemi – Macierzy swej”.

            Uroczysty finał „Poetyckich poszukiwań”  miał miejsce dnia 11 marca w warszawskim Teatrze „Kamienica”, którego dyrektorem jest znany i ceniony aktor - pan Emilian Kamiński. Do Warszawy wraz z Klaudią pojechały: dyrektor szkoły – pani Marta Radomska, nauczycielka języka polskiego przygotowująca uczennicę do konkursu – pani Agnieszka Wrzos oraz mama naszej finalistki – pani Jadwiga Buszta. Emocje były ogromne, poziom konkursu bardzo wysoki. Klaudia po raz drugi wyrecytowała wiersz naszego Papieża, tym razem przed jury, którego przewodniczącym był wspomniany wcześniej pan Emilian Kamiński. Zaprezentowała się bardzo dobrze i w wyniku tego zajęła III miejsce. Jest to dla Klaudii na pewno duże przeżycie i ogromny sukces, z którego cieszy się cała nasza szkolna społeczność.

            Należy jeszcze wspomnieć, że dodatkową atrakcją w teatrze „Kamienica” była możliwość obejrzenia ogromnej makiety przedwojennej Warszawy. Największą jednak atrakcją tego dnia dla uczestników konkursu i ich opiekunów było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.

            Kończąc, wypada pogratulować ogólnopolskiego sukcesu Klaudii i życzyć jej wielu podobnych osiągnięć w przyszłości.